Ze 138 mln zł przychodów Legia Warszawa zajęła pierwsze miejsce w rankingu ”Piłkarska Liga Finansowa”, przygotowanym przez firmę Deloitte. Zestawienie obejmuje wyniki finansowe klubów LOTTO Ekstraklasy za 2017 rok.

Od 2011 roku klub z Łazienkowskiej notuje najwyższe przychody z całej stawki. Wg opublikowanego dziś raportu, w 2017 roku mistrz Polski zaliczył ponad dwukrotnie większe wpływy od drugiego w rankingu Lecha Poznań (66 mln zł).

Co podkreślają analitycy Deloitte, struktura przychodów Legii jest bardzo zrównoważona. 26 proc. (36,2 mln zł) stanowią wpływy z dnia meczowego, 38 proc. (52,1 mln zł) – wpływy komercyjne, 36 proc. (50,1 mln zł) – wpływy z tytułu praw telewizyjnych. Legia Warszawa nie przekracza optymalnego wskaźnika wynagrodzeń, który jest szacowany na poziomie 60 proc. przychodów.

Mimo spadku przychodów rok do roku spowodowanym brakiem gry w Lidze Mistrzów UEFA, budżet bazowy klubu pozostaje stabilny. – Cieszymy się, że Legia Warszawa pozostaje liderem nie tylko na boisku. Utrzymanie poziomu przychodów – nie licząc wpływów z europejskich pucharów – uważamy za bardzo korzystne. Puchary to frekwencja, sprzedaż, sponsorzy, nie tylko dzień meczowy, ale również pozytywna otoczka wokół klubu. Celem minimum w tym roku jest faza grupowa Ligi Europy UEFA. Na tym poziomie są pieniądze, których potrzebujemy. Skok finansowy, który musimy wykonać jako cała liga, powinien odbyć się przy udziale wszystkich klubów i Ekstraklasy – mówił Łukasz Sekuła, członek zarządu Legii.

Przychody wszystkich klubów LOTTO Ekstraklasy wyniosły 550,4 mln zł. Czołówka raportu „Piłkarska Liga Finansowa” za 2017 rok:

1. Legia Warszawa – 138,3 mln zł

2. Lech Poznań – 66 mln zł

3. Lechia Gdańsk – 40 mln zł