W poniedziałek, na terenie inwestycji Legia Training Center odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę ośrodka. W ceremonii udział wzięli Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, przedstawiciele rządu, prezes Legii Warszawa Dariusz Mioduski i zarząd klubu oraz władze i zawodnicy Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa.

– To specjalny dzień dla Legii, ale i dla polskiej piłki. Ten projekt reprezentuje coś, w co głęboko wierzę. Powstanie Legia Training Center to efekt współpracy bardzo wielu osób, z bardzo wielu środowisk – powiedział prezes Legii Warszawa Dariusz Mioduski.

W kwietniu przedstawiciele klubu złożyli do Ministerstwa Sportu i Turystyki wniosek o dofinansowanie budowy, który został pozytywnie rozpatrzony. W związku z tym projekt Legia Training Center zostanie rozszerzony między innymi o stadion, na którym swoje mecze będą mogły rozgrywać drużyny młodzieżowe, oraz dodatkową infrastrukturę boiskową.

– Chciałbym podziękować panu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Dziękuję też Ministerstwu Sportu i Turystyki oraz pani minister Annie Krupce. Dziękuję Panu burmistrzowi gminy Grodzisk Mazowiecki Grzegorzowi Benedykcińskiemu. W końcu będziemy nie tylko pracować na papierach, ale także patrzeć, jak ten ośrodek rzeczywiście rośnie i się rozwija. Mam nadzieję, że będzie to miejsce, z którego bardzo dumna będzie nie tylko Legia, ale i cała Polska – dodał prezes warszawskiego klubu.

Krótkie przemówienie wygłosił również premier Mateusz Morawiecki. – Cieszę się, że w końcu stawiamy na pozytywistyczną pracę, która przyniesie efekt. Parafrazując naszego wielkiego przodka Jana Zamoyskiego, mogę powiedzieć, że sukcesy polskiej piłki będą takie, jakie będzie szkolenie. Chciałbym podziękować Legii, że infrastruktura będzie udostępniana innym klubom, które nie mają tak dużych możliwości. Sport to także wychowanie, hartowanie ducha i krzewienie wartości. Dziękuję za to przetarcie szlaków. Mam nadzieję, że tego typu ośrodki będą rosły w innych miastach. Przed nami nowa era szkolenia i przygotowania zawodnikòw. Moim pragnieniem jest, by polska gospodarka weszła do wyższej ligi, a wraz z nią polska piłka – powiedział Prezes Rady Ministrów.

Budowa Legia Training Center to ważne wydarzenie dla mieszkańców i władz gminy Grodzisk Mazowiecki. – Legię kochają miliony Polaków. Liczymy na to, że odrobina miłości do Legii przeleje się na gminę Grodzisk Mazowiecki. Gdyby nie wizjonerstwo Pana Prezesa Mioduskiego, ta inwestycja by nie powstała. Jako patriota, jako Polak, bardzo za to dziękuję. Dziś jest szczęśliwy dzień dla mnie i dla całej gminy Grodzisk Mazowiecki – powiedział burmistrz Grzegorz Benedykciński.

Podczas uroczystości wmurowana została także kapsuła czasu, w której znalazły się między innymi dwa egzemplarze programu meczowego Legii Warszawa, koszulka meczowa z podpisami zawodników, miarka budowlana oraz książka od Ministerstwa Sportu i Turystyki. Koniec budowy i początek relokacji planowane są na czerwiec 2020 roku.