W Legia Training Center odbyło się szkolenie dla greenkeeperów organizowane przez firmę Elkner Service, z którą Legia Warszawa współpracuje w ramach wszechstronnej pielęgnacji murawy.
Stan boiska i kultura jego pielęgnacji są wizytówkami klubu. Współczesny futbol wymaga doskonale przygotowanej nawierzchni, która odpowiada oczekiwaniom zawodników w kwestii równości i twardości podłoża, nawodnienia oraz gęstości trawy. Firma Elkner Service, dystrybutor profesjonalnych mieszanek traw, specjalistycznych nawozów trawnikowych oraz artykułów ogrodniczych, na terenie Legia Training Center przeprowadziła warsztaty z wykorzystania technologii elektronicznej oraz najskuteczniejszych praktyk w procesie optymalnego utrzymania płyty boiska.
Prezentację infrastruktury najnowocześniejszego ośrodka treningowego w Europie Środkowej przeprowadził dyrektor obiektu Łukasz Lipiec. Na terenie 15-hektarowego kompleksu znajduje się osiem boisk (prace na drugim boisku ze sztuczną nawierzchnią i szóstym z naturalną są na ukończeniu). – W Legia Training Center i na stadionie przy Łazienkowskiej zależy nam na stosowaniu innowacyjnych, naukowych rozwiązań, które określą parametry wskazujące jak zadbać o murawę – przede wszystkim w zakresie zasobności gleby w wodę oraz poziomu zasolenia – mówi Łukasz Lipiec.
– W trosce o jakość nawierzchni dbamy o dobrą współpracę dwóch grup: tych, którzy ją utrzymują oraz tych, którzy z niej korzystają, czyli trenerów. Ze sztabem szkoleniowym Akademii ustaliliśmy kwestie użytkowania. Na boiskach są zamontowane przenośne bramki, żeby przeprowadzać treningi w różnych sektorach. Trawa na boiskach w ośrodku została zasiana już we wrześniu, a zaczęła rosnąć w styczniu. Sztuczna nawierzchnia została wykonana przez tego samego producenta co na boisku bocznym przy stadionie – kontynuuje Lipiec.
Konsultant i sekretarz Polskiego Stowarzyszenia Greenkeeperów Piotr Janusz omówił technologie pozwalające na kontrolowanie parametrów murawy, takich jak biochemiczny profil gleby, wilgotność, temperatura, przesiąkliwość, zasolenie i naświetlanie. – Nie ma uniwersalnych rozwiązań, wszystko zależy od właściwości powierzchni. Pod tym kątem należy dobrać technikę jej utrzymania, a także uwzględnić obciążenia w zależności od długości sezonu i intensywności rozgrywania meczów – mówił ekspert PSG. Z ciekowostek: wg niemieckiej szkoły greenkeeperów piłka opuszczona z wysokości 2 m powinna sie odbić się na minimum 80 cm, a maksimum 1,2 m. Dopuszczalne odchylenie w poziomie nawierzchni ocenia się na nie wiecej niż dwa cm na czterometrowym łacie.
Kluczową kwestią właściwego utrzymania trawy jest nawadnianie. Profesor Waldemar Treder z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach przedstawił modele pozwalające dobrać optymalny system zraszania. Zastosowanie automatyki i specjalistycznych urządzeń. sond i czujników pomiarowych, pozwala określić, ile wody potrzeba na powierzchnię o danym profilu w konkretnej jednostce czasu. W tym procesie profesjonalistom przychodzi z pomocą elektronika. W ramach programu finansowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w skierniewickim Instytucie opracowano Internetową Platformę Wspomagania Decyzji Nawodnieniowych: www.nawadnianie.inhort.pl
Wśród uczestników warsztatów byli przedstawiciele klubów Ekstraklasy oraz członkowie Polskiego Stowarszyszenia Greenkeeperów, którzy jakością boisk piłkarskich oraz pól golfowych zajmują się zawodowo.