Podczas II Konferencji Gospodarczej Polska – Nadrenia Północna-Westfalia 2018: wspólnie dla przyszłości i innowacji, przedstawiciele mistrza Polski i aktualnego lidera Bundesligi dyskutowali o rosnącym wpływie ekonomicznym klubów na swoje regiony.

– Z uwagą patrzymy na sposób funkcjonowania Borussii, która według nas jest jednym z najlepiej zarządzanych klubów na świecie – mówił pełnomocnik zarządu Legii Warszawa Tomasza Zahorskiego.

Jednym z punktów obrad była dyskusja dotycząca sportu w kontekście biznesu. Udział w tej części konferencji wzięli Tomasz Zahorski, pełnomocnik zarządu Legia Warszawa oraz Carsten Cramer, COO Borussii Dortmund GmbH & Co KGaA, w rolę moderatora wcielił się z kolei Marcin Diakonowicz z Deloitte. Przedstawiciele polskiego oraz niemieckiego klubu zmierzyli się z dwoma zagadnieniami – kwestią ekonomicznego wpływu klubu piłkarskiego na miasta i regiony, a także tematami promocyjnymi.

Bardzo się cieszę, że spotykamy się w tym składzie. Z Carstenem poznaliśmy się już dwa lata temu przy okazji meczów Legii Warszawa z Borussią Dortmund w rozgrywkach Ligi Mistrzów UEFA i jesteśmy jako kluby w stałym kontakcie, współpracujemy także na forum European Club Association. Niewątpliwie wpływ obu klubów na swoje regiony oraz kraje jest znaczący. Analizy dotyczące wpływu Legii na gospodarkę warszawską i polską, którym dysponujemy bardzo precyzyjnie określają np. to, że dzięki klubowi zatrudnienie ma ponad 2400 osób, z czego ponad 1500 w Warszawie. Dotyczy to nie tylko samego klubu, ale i innych branż takich jak gastronomiczna, hotelarska, turystyczna i inne. Wkład Legii w gospodarkę to zarówno efekty bezpośrednie działalności klubu, ale i efekty popytowe i podażowe, łącznie liczone w setki milionów złotych – powiedział Zahorski.

Carsten Cramer z Borussi Dortmund, jak i prowadzący debatę Marcin Diakonowicz z Deloitte
byli zgodni, że piłka nożna to nie tylko sportowa popkultura ale bez wątpienia bardzo kompleksowa machina biznesowa i społeczna – źródło miejsc pracy, wpływów do budżetu miast czy nowych impulsów i rozwiązań.

Pamiętajmy, że dodatkowe efekty działania Legii to także ekspozycja marki Warszawa w całej Polsce, ale i w Europie, czy w przypadku naszej wizyty w Stanach Zjednoczonych nawet poza nią, owocujące od dwu do czterokrotnym wzrostem zainteresowania hasłem Warszawa w internecie za granicą w tygodniach naszych międzynarodowych meczów. To także liczne projekty edukacyjne, społeczne i charytatywne prowadzone przez Fundację Legii, czy Legia Soccer Schools. Jesteśmy dlatego przekonani, że największe i najlepsze kluby sportowe, w tym Legia będą dalej rosły na znaczeniu i rozwijały swoją biznesotwórczą i społeczną rolę w dzisiejszym świecie, co bardzo nas cieszy i napędza codziennie do działania – podsumował Tomasz Zahorski.