Konieczność zwiększenia budżetów klubowych, podnoszenia poziomu szkolenia młodzieży i rozwój nowych technologii to główne czynniki mające służyć rozwojowi Ekstraklasy i piłki nożnej w naszym kraju – wynika z dyskusji prowadzonej podczas ”Forum Polskiego Futbolu” zorganizowanego na Kongresie 590 w Rzeszowie.

Wśród prelegentów znaleźli się: Zbigniew Jagiełło (prezes zarządu PKO Banku Polskiego S.A.), Olgierd Cieślik (prezes zarządu Totalizatora Sportowego Sp. z o.o.), Dariusz Mioduski (właściciel i prezes zarządu Legii Warszawa), Marcin Animucki (prezes zarządu Ekstraklasa S.A.), Marek Szkolnikowski (dyrektor TVP Sport), Andrzej Kozłowski (prezes zarządu Emitel S.A.), Hugo Schoukens (prezes i założyciel Double Pass), Wojciech Strzałkowski (prezes rady nadzorczej Jagiellonii Białystok), Tomasz Zahorski (prezes zarządu Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa i członek Youth Working Group w European Club Association) i Rafał Wisłocki (dyrektor zarządzający Akademii Piłkarskiej Wisły Kraków).

Dyskusja została podzielona po piłkarsku na dwie 45 minutowe połowy. W pierwszej części eksperci rozmawiali o liczbach, finansach i miejscu pieniądza we współczesnym futbolu, natomiast w drugiej części dyskutowano o szkoleniu i inwestycjach w młode talenty.

„Emocje, które łączą się z tym sportem oraz ogromne zainteresowanie kibiców – te czynniki zadecydowały o zaangażowaniu się PKO Banku Polskiego w rozwój krajowej piłki nożnej. Mam nadzieję że m.in. dzięki skoordynowanym działaniom sponsorskim, a przede wszystkim programom szkolenia młodzieży, poziom gry drużyn Ekstraklasy pozwoli im na regularne występy w europejskich rozgrywkach” – mówił Zbigniew Jagiełło, prezes zarządu PKO Bank Polski S.A.

PKO BP jest od bieżącego sezonu nowym partnerem głównym Ekstraklasy. Jednym z założeń umowy jest zwiększenie środków na kształcenie młodych talentów piłkarskich. Jednocześnie sponsor strategiczny LOTTO Ekstraklasy – Totalizator Sportowy, od lat już zaangażowany w rozwój polskiej piłki klubowej na najwyższym poziomie, podkreślał też korzyści wizerunkowe wynikające z prowadzonych działań sponsoringowych.

„Mamy 3-letnie doświadczenie tytularne z marką LOTTO. Na współpracy z Ekstraklasą zyskujemy wizerunkowo. Ekwiwalent, dotarcie stricte marketingowe – rok do roku to analizujemy. Dostrzegamy wzrost zainteresowania produktami Keno czy dedykowaną zdrapką LOTTO Ekstraklasa” – podkreślał Olgierd Cieślik, prezes zarządu Totalizatora Sportowego dodając, że w ramach współpracy z Ekstraklasą prawdopodobnie powstaną nowe pomysły związane z wejściem spółki w e-commerce.

Prezes Legii Warszawa, Dariusz Mioduski diagnozował natomiast przyczyny zbyt niskiego poziomu polskiej ligi w stosunku do potencjału, jaki reprezentuje Polska: „Jesteśmy szóstym krajem w Europie pod względem ludności, ósmą gospodarką, ale w rankingu lig zajmujemy dwudziestą piątą pozycję. Trudno to zrozumieć. Problem jest systemowy i ma również podłoże finansowe. Dlatego nie rozumiem, gdy ktoś mówi, że pieniądze nie grają. To nieprawda. Bez odpowiednich pieniędzy można wygrać mecz z bogatszą drużyną, lecz nie da się trwale wejść na wyższy poziom”. Podkreślał przy tym wagę przemyślanego, długofalowego działania: „Ekstraklasa zyskała partnerów, którzy nie tylko wydają pieniądze, ale także patrzą bardziej strategicznie, co zrobić z polską piłką. Bez takiego podejścia i zrozumienia potrzeby zmian Europa coraz bardziej nam odjedzie i nie pomoże w tym nawet planowane wprowadzenie nowego formatu rozgrywek”.

Prezes Ekstraklasy S.A. Marcin Animucki odniósł się m.in. do nowych technologii wprowadzanych coraz szerzej w polskiej lidze. „Decydujemy się wdrażać w naszej lidze nowoczesne, a wręcz innowacyjne rozwiązania, które mają pracować na rozwój klubów. Jednym z przykładów może być wdrożony na początku tego roku na wszystkich stadionach Ekstraklasy system trackingu – TRACAB, dający dostęp do unikatowych danych fitnessowych na temat zawodników. Kolejny to nasza aplikacja mobilna, którą uruchomiliśmy rok temu i którą już ma 150 tys. użytkowników. Jest to obecnie najlepiej oceniania oficjalna aplikacja ligowa w Europie. Już dziś pozwala ona oglądać mecze LOTTO Ekstraklasy na żywo poprzez stream Dailymotion. Wpisuje się także w trend ‘second screen experience’ i pozwala na wzbogacanie transmisji telewizyjnej poprzez możliwość śledzenia meczu na kilku urządzeniach równolegle. W rezultacie ma być naszym dodatkowym atutem w procesie sprzedaży praw mediowych. Tym bardziej, że projekt ten ma nam zapewniać dodatkowe wpływy, planujemy jego systematyczny rozwój w kolejnych latach w oparciu o trendy z najbardziej rozwiniętych pod tym kątem rynków sportowych”.

W drugiej części panelu dotyczącej inwestycji w sektor młodzieżowy, wskazywano na rozwiązania, które mają służyć rozwojowi szkolenia młodzieży w Polsce i kształcenia młodych talentów piłkarskich. „Budujemy środowisko pracy i nasz ekosystem działania. W Legii już teraz wykorzystujemy i testujemy kilka projektów polskich startupów, bo jesteśmy przekonani, że to ważny element rozwoju nowoczesnych klubów. Młodzi, wyróżniający się wynikami zagraniczni trenerzy jak Julian Nagelsmann, ale i utalentowani polscy szkoleniowcy, są często fanatykami technologii, ponieważ zdają sobie sprawę, że w przypadku nowego pokolenia piłkarzy właśnie taki sposób dotarcia jest najskuteczniejszy” – wyjaśniał Tomasz Zahorski, prezes zarządu Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa i członek Youth Working Group w European Club Association.

O działaniach skautingowych Wisły Kraków opowiadał z kolei Rafał Wisłocki: „Staramy się wyłapywać największe talenty, mamy klub partnerski na Podkarpaciu, obserwujemy dokładnie Śląsk, bo tam się rodzi ogromna liczba talentów. Patrzymy na kwestie geografii, bo nie chcemy młodych chłopaków odrywać od środowiska, w którym się wychowali”.

„Pieniądze nie są najważniejsze, ale bez nich zbudowanie czegokolwiek trwałego jest bardzo trudne” – puentował Wojciech Strzałkowski z Jagiellonii Białystok, który opowiadał o inwestycji w infrastrukturę akademii piłkarskiej: „W polskiej piłce klubowej nadrabiamy zaległości z lat ubiegłych, gdy pomiędzy rokiem 1989 a 2012 nikt nie czuł się odpowiedzialny za futbol. Ale kolejne powstające i planowane ośrodki akademii w Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Wrocławiu, Poznaniu dają nadzieję na podniesienie poziomu piłki klubowej, co przełoży się na odnoszenie sukcesów”.

Mimo omawiania istotnych problemów i wyzwań stojących przed polską piłką klubową, z dyskusji przebijał pozytywny ton. Prelegenci wskazywali, że przy wspólnym działaniu rozwiązanie kłopotów w najbliższych latach jest możliwe. Zwiększenie środków finansowych i inwestycji w różnych wymiarach jest jednak niezbędne, by polskie drużyny mogły skutecznie rywalizować na europejskich stadionach.